Porady

Co robić gdy odejdzie bliska osoba

GDY ODEJDZIE BLISKA OSOBA ...Od czego zacząć? Krok po kroku...

1. Bezzwłocznie należy wezwać lekarza, szybki kontakt 24h tel. 91 485 68 91, Lekarz bezpłatnie stwierdzi zgon i wystawi statystyczną kartę zgonu. Następnie nasi pracownicy przewiozą ciało do chłodni miejskiej w Szczecinie. 2. Z kartą zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości w której nastąpił zgon, w celu wyrobienia aktu zgonu. Z reguły, akty zgonu są wyrabiane bez dłuższego oczekiwania. 3. Istnieje możliwość wyrobienia aktów zgonu za pośrednictwem naszego biura, wniosek wypełnimy na miejscu w biurze, następnie dostarczamy dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego.

Serdecznie Zapraszamy do biura w godzinach od 7:00 do 14:30 godziny od poniedziałku do piątku.

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ

1. Karta Zgonu – wyrabia lekarz. Akt Zgonu wyrabiany jest przez Urząd Stanu Cywilnego na podstawie Karty Zgonu
2. Dowód osobisty osoby zlecającej pochowanie oraz osoby zmarłej
3. PESEL i Karta z numerem świadczenia z ZUS osoby zmarłej lub zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu osoby zlecającej

NIEZBĘDNE DOKUMENTY W CELU UZYSKANIA ZASIŁKU POGRZEBOWEGO

1. Oryginał aktu zgonu
2. Oryginalne faktury wystawione na jedną osobę zlecającą wraz z imieniem nazwiskiem osoby zmarłej
3. Nr Świadczenia z ubezpieczenia ZUS (zielona karta ZUS) lub zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom rentowym,
4. Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, który przygotujemy i skompletujemy w Państwa imieniu
5. Oryginalny akt urodzenia / akt małżeństwa potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą, które również wyrobią Państwo za naszym pośrednictwem

Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000zł

JAKIE DECYZJE MUSI PODJĄĆ RODZINA PRZY ORGANIZACJI POGRZEBU?

1. Najważniejsza i zarazem najtrudniejsza decyzja dotyczy rodzaju pochowania. Należy podjąć decyzję czy będzie to tradycyjny pochówek z trumną, czy kremacja z urną. Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom w tym trudnym momencie, oferujemy najszerszy asortyment trumien oraz urn. 2. Kolejna decyzja dotyczy wyboru rodzaju kwatery tylko w sytuacji gdy bliska rodzina nie posiada takowej. Służymy pomocą w organizacji spotkania z Mistrzem Cmentarza w celu wyboru kwatery, a także doradzamy i wskazujemy istotne różnice pomiędzy kwaterami. Rodzaje kwater: kwatera urnowa, pojedyncza lub głębinowa. 3. Ważną decyzją jest także określenie charakteru uroczystości, rodzaju i miejsca obrządku. Warto zastanowić się czy pożegnanie ma odbyć się w kaplicy i na cmentarzu, czy w kościele i na cmentarzu lub tylko na cmentarzu. 4. Organizujemy pożegnania tradycyjne o charakterze katolickim oraz świeckie i wyznaniowe

JAKIE KWIATY WYBRAĆ? CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

W dniu pogrzebu rodzina, bliscy i przyjaciele zmarłej osoby żegnają ją kwiatami. Trzeba zatem wybrać stosowny wieniec lub odpowiedni bukiet. Przyjęte jest, że okazałe wiązanki przynoszone są przez najbliższą rodzinę i przyjaciół. O ile uroczystość nie ma bardzo oficjalnego charakteru, najlepszym wyborem, są kwiaty które oddadzą Twoje uczucia, emocje lub kwiaty w kolorze, które lubiła żegnana osoba. Okazałość kompozycji najlepiej tworzyć z rozsądkiem, zasobnością portfela i własnymi uczuciami.

Chcąc uhonorować życie zmarłej osoby floryści bazują na symbolice roślin oraz symbolice kolorów. Coraz częściej wychodzą poza schematy, pytając również o ulubione kwiaty zmarłej osoby po to by przygotować kompozycje z myślą o ich życiu. Kwiaty w sposób symboliczny komunikują uczucia i emocje. Powszechnie wiadomo, że biała lilia oznacza niewinność, czerwona róża – miłość. Kwiaty koloru niebieskiego uchodzą za symbol wierności i stałości uczuć, melancholii oraz wolności.

KONDOLENCJE CO MÓWIMY? CO PISZEMY?

Moje najszczersze kondolencje”,
Jestem z wami”,
„Trzymajcie się”
Uściśnięcie dłoni na cmentarzu
Przy bliższych kontaktach, uścisk.

Oceniamy stopień zażyłości z bliskimi zmarłego. Jeśli był znaczny wówczas zamienienie kilku słów oprócz samego założenia kondolencji na cmentarzu jest stosowne i z pewnością zostanie odebrane jako coś naturalnego.

NEKROLOG – GDZIE MOŻEMY UMIEŚCIĆ ?

Obecnie możliwości wyboru jest kilka: Nekrolog zamieszczamy w prasie oferujemy zamieszczenie informacji oraz kilka projektów do wyboru. Jeśli zależy nam aby informacja dotarła szybko do licznego grona odbiorców proponujemy bezpłatne umieszczenie w internecie za pomocą mediów społecznościowych.

Dodatkowo przygotujemy dla Państwa klepsydry informacyjne do wydruku i edycji lub już gotowe wydrukowane.
Przykład nekrologu / klepsydry:
Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy, że…Imię Nazwisko, oraz wiek zmarłego, można zamieścić stopień służbowy lub tytuł naukowy. W nekrologu podaje się również datę śmierci. A także informację o dacie, godzinie i miejscu pochówku i/lub dacie mszy. Na koniec zamieszczamy autora „ Pogrążona w żalu i smutku Rodzina”

MOWA POGRZEBOWA

Pogrzeb jest bardzo stresującym przeżyciem. Smutek i żal i skutecznie zniechęca do podejmowania jakichkolwiek działań. Jednakże każdy pragnie, aby jego bliski został pochowany jak najgodniej. Dlatego oferujemy oprawę muzyczną i florystyczną, aby pogrzeb mógł stać się jeszcze bardziej wzniosły. Mimo tak wielu działań niektóre osoby pragną, aby na pogrzebie padły słowa prosto z serca. Mowa pogrzebowa może stać się niezwykłym uzupełnieniem pożegnania bliskiej nam osoby. Mowę może wygłosić ktoś bliski, Rodzina, Mistrz Ceremonii, Ksiądz.

Przykładowa mowa:
Kochana Rodzino, Bliscy, Przyjaciele, Drodzy znajomi witam Was serdecznie na tej uroczystości. Z całą pewnością (imię zmarłego/nazwisko) byłby szczęśliwy gdyby mógł Was wszystkich teraz zobaczyć. Dziękuję, że zgromadziliście się tutaj, by towarzyszyć (Imię) w jego ostatniej drodze.
Zebraliśmy się dzisiaj tutaj, aby pożegnać wspaniałego człowieka; męża, ojca, dziadka i przyjaciela. Przez całe swoje życie (imię) był dla nas ogromną podporą, wsparciem, który nigdy nie odmawiał pomocy, kiedy najbardziej jej potrzebowaliśmy. Razem spędziliśmy wiele wspaniałych chwil. Zachowamy wszystkie najwspanialsze wspomnienia, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. W imieniu Rodziny pragnę podziękować za przybycie oraz słowa wsparcia…

TERMINY CEREMONII POGRZEBOWYCH

USŁUGI NA CMENTARZU CENTRALNYM W SZCZECINIE

Szybkie terminy są możliwe do zarezerwowania, pomocne będzie wyrobienie niezwłocznie Aktów Zgonu w USC.
Na szybkość umówienia terminu pogrzebu ma wpływ: czas w którym wyrobienia aktów zgonu, dostępność kwatery do pochowania, dostępność kaplicy. Należy niezwłocznie udać się / zadzwonić do biura USKOM

Odroczone terminy rezerwacje terminu pogrzebu z Kaplicą możemy dokonać z maksymalnym wyprzedzeniem do dwóch tygodni na przód. Rezerwacje ceremonii pogrzebowych bez kaplicy mogą odbyć się w dowolne terminy i z dowolnym wyprzedzeniem.

  • Pochowanie urny w niszy na cmentarzu
  • Pochowanie urny w grobie ziemnym
  • Pochowanie prochów w Ogrodzie Pamięci
  • Pochowanie trumny w grób pojedynczy lub głębinowy
  • Możliwość wynajęcia kaplicy głównej lub bocznej do pożegnań z osobą zmarłą
  • Sala do pożegnań, w których istnieje możliwość zobaczenia osoby zmarłej przed kremacją lub pogrzebem
  • Kremacja i wynajęcie sali TV
  • Chłodnia miejska

USŁUGI KOSMETYCZNE I MAKIJAŻU

Na życzenie rodziny realizujemy usługi według indywidualnych wskazówek. Nasza oferta obejmuje kompletne zabiegi kosmetyczne osób zmarłych; mycie, golenie, układanie włosów, manicure, makijaż delikatny lub naturalny. W asortymencie posiadamy komplety odzieży eleganckiej wraz z bielizną, obuwiem dla kobiet i mężczyzn, a także całuny do kremacji.

SAVOIR - VIVRE PODCZAS CEREMONII / STYPY

Uroczystości rodzinne po pogrzebie to inaczej stypa. Tradycja organizowania tego typu spotkania sięga czasów starożytnych. Często jest organizowana w celu uczczenia pamięci zmarłego oraz jest także formą podziękowania gościom, którzy przybyli na pogrzeb. Dla wielu rodzin jest to ważna uroczystość, ponieważ ma działanie terapeutyczne. Wspólne wspominanie łagodzi ból, pomaga stopniowo pogodzić się ze stratą bliskiej osoby.

Łącząc się z Wami w Waszym smutku,
składamy najszczersze kondolencje.