POGRZEBY Z KREMACJĄ

Kremację organizujemy na życzenie rodzin przy pochówkach katolickich, świeckich i wyznaniowych. Kremacja odbywa się na zlecenie rodziny w krematorium, które znajduje się na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie przy kaplicy. Krematorium w Szczecinie funkcjonuje od stycznia 2005 roku.

Ogólnodostępny i aktualny cennik kremacji znajduje się na stronie Administracji Cmentarza.

 

Kremacja – cennik w Szczecinie

Obecnie ceny kremacji kształtują się następująco:

Kremacja osoby dorosłej – 970zł

Kremacja szczątków po ekshumacji – 1000zł

Kremacja dziecka do lat 6 – 650zł

Ogólnodostępny i aktualny cennik kremacji znajduje się na stronie Administracji Cmentarza.

Przygotowanie ciała przed kremacją odbywa się z pełnią szacunku, według życzenia rodziny.

Ciało jest przygotowane do ostatniego pożegnania, osoba zmarła jest ubierana we własną odzież lub nowo zakupioną. W naszej ofercie posiadamy komplety eleganckiej odzieży damskiej i męskiej  oraz bawełniane całuny, które otulają ciało przed kremacją.

Na życzenie rodziny świadczymy usługi kosmetyki, golenia i pielęgnacji osoby zmarłej.

Przed kremacją rodziny mają możliwość pożegnania się z bliską osobą. Do tego udostępniania jest sala rozpoznań, która mieści się z lewej strony kompleksu kaplic na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

Wymagane dokumenty do kremacji:

– Kserokopię odpisu skróconego aktu zgonu osoby zmarłej z USC

– Oświadczenie woli członka rodziny lub zlecającego kremacje,  przygotuje i wypełni dla Państwa  firma USKOM. Dokument musi być  podpisany przez członka rodziny, bądź organizatora ceremonii zlecającego usługę kremacji.

– Dowód osobisty (do wglądu) osoby zlecającej kremację i dokonującej rozpoznania ciała przed kremacją.

– Zezwolenie prokuratora tylko w przypadkach  o których  mowa w art. 11 ust. 9 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62)

– Zakład pogrzebowy USKOM  organizuje również kremacje po ekshumacji ciała.

– W przypadku kremacji szczątków po ekshumacji należy dostarczyć również oryginalną decyzję  zezwalającą na ekshumację uzyskaną od Sanepidu.

Organizacja kremacji przez Zakład pogrzebowy USKOM:

Firma pogrzebowa USKOM pomoże Państwu we wszelkich sprawach formalnych. Skompletujemy niezbędne dokumenty. Zajmiemy się organizacją i ustaleniem terminu kremacji oraz terminu pożegnania przed kremacją. Przed identyfikacją ciała niezbędny będzie dokument tożsamości osoby zlecającej kremację. Istnieje możliwość na życzenie rodziny rezerwacji sali TV na moment kremacji. Oferujemy także wynajęcie kaplicy głównej lub bocznej na pożegnanie osoby bliskiej przed kremacją.

Zajmujemy się przygotowaniem ciała do ostatniego pożegnania a także przewozem ciała z chłodni miejskiej do kremacji.  Ciało jest układane do trumny drewnianej sosnowej przeznaczonej do kremacji. Krematorium w Szczecinie wymaga trumny sosnowej surowej, nielakierowanej, bez uchwytów metalowych, bez okuć i bez falbanek.

Rozrusznik serca a kremacja

Kremacja jest możliwa w przypadku, np. gdy osoba zmarła miała wszczepiony rozrusznik serca, a nie został on usunięty z ciała w szpitalu. Ważną informacją przed kremacją jest przekazanie wiedzy do Zakładu Pogrzebowego USKOM na temat wszczepionego wcześniej rozrusznika serca u osoby zmarłej. Urządzenie powinno być usunięte przed kremacją w szpitalu. W sytuacji, w której nie było możliwości usunięcia rozrusznika serca w szpitalu zorganizujemy taką usługę. Zakład pogrzebowy USKOM świadczy usługi usunięcia rozrusznika serca przed kremacją.

Do trumny kremacyjnej bezwzględnie nie można umieszczać przedmiotów zawierających akumulatory lub baterie, materiałów plastikowych, metalowych protez, dużych przedmiotów (np. książek), przedmiotów szklanych oraz płynów.

Przebieg kremacji:

Kiedy rodzina pożegna się ze zmarłym, dopełnione zostaną wszystkie formalności, a ciało jest odpowiednio przygotowane i złożone do trumny, można przejść do kolejnego etapu, czyli procesu kremacji.  Cały proces spopielenia ciała i schłodzenia popiołu trwa 4 godziny. Następnie prochy są umieszczone w wybranej przez rodzin urnie. W naszej ofercie znajdą Państwo do wyboru ponad 50 urn różnej wielkości, koloru, kształtu oraz tworzywa. Oferujemy urny wykonane z kamienia, urny z mosiądzu, urny z ceramiki a także urny drewniane i urny wykonane ze stali nierdzewnej.

Po spopieleniu ciała, krematorium wystawia świadectwo kremacji, które przekazywane jest dla rodziny lub do Zakładu Pogrzebowego USKOM.

Proces spopielenia zwłok Zmarłych ma długą tradycję w historii ludzkości, z każdym rokiem zyskuje on coraz więcej zwolenników. Ta  forma pochówku odbywa się przy zachowaniu norm etycznych. Standardem w naszej ofercie jest przewóz oraz przygotowanie Zmarłego do kremacji, wykonanie kosmetyki i wszystkich niezbędnych czynności z tym związanych oraz eleganckie przygotowanie miejsca grobu tj. ustawienie baldachimu, ułożenie  trawy, krzeseł i przygotowanie nagłośnienia.

Organizacją kremacji zajmujemy się od wielu lat. Pochówek urny z prochami oraz obrzędy z tym związane, nie różnią się od tradycyjnego pochówku. Kremację można przeprowadzić w dwóch wersjach: z obecnością rodziny lub bez niej. W przypadku kremacji bez udziału rodziny otrzymują Państwo zaświadczenie z zakładu kremacji o spopieleniu osoby zmarłej.  Uroczystości, związane z pochówkiem ciała skremowanego, mogą odbywać się w kaplicy pożegnań, w kościele i na cmentarzu.

Czy urnę z prochami można mieć w domu?

Wiele osób czuje tak bliskie przywiązanie do zmarłego członka rodziny, że chciałoby mieć jego prochy jak najbliżej siebie – na przykład trzymać urnę w domu na honorowym miejscu lub nosić jakąś ich część zawsze przy sobie, na przykład w naszyjniku czy eleganckim flakoniku.

Czy takie postępowanie byłoby zgodne z polskimi przepisami? Choć sanepid zapewnia, że proch ludzki nie stwarza żadnego zagrożenia bakteriologicznego, w przepisach naszego kraju nie ma przyzwolenia na przechowywanie urny w jakimkolwiek miejscu poza cmentarzem. Określają to zapisy Ustawy z 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Tak samo, jak ciało w pochówku tradycyjnym, tak też urna z prochami musi zostać umieszczona w grobie ziemnym, murowanym lub katakumbach. Za przechowywanie urny z prochami w domu lub rozsypanie ich w miejscu niedozwolonym grozić może kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Obecnie prawo polskie nie pozwala na trzymanie w domu prochów z urną.

Prochy muszą być pochowane na cmentarzu. Brak pochowania osoby ubezpieczonej uniemożliwia uzyskanie zasiłku pogrzebowego w kwocie 4000zł

Czy można rozsypać prochy w morzu?

Na ten moment prawo sanitarne zabrania rozsypywania prochów w morzu.

Mimo, że pogrzeby były wykonywane. Rozsypanie prochów w morzu jest wyjątkową formą pochówku. Duże zainteresowanie jest wśród marynarzy oraz miłośników żeglarstwa.

Kremacja a Kościół

Kremacja jest już bardzo popularną formą pochowania osób zmarłych na świecie oraz w Polsce. Pomimo przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, które zaleca wykonanie pochówku tradycyjnego w większości parafii na terenie Szczecina odbywają się bez żadnego problemu. Obecnie prawo polskie nie pozwala na trzymanie w domu prochów z urną.  

Pismo Święte w żadnym miejscu Starego ani Nowego Testamentu nie zabrania ani nie potępia kremacji, Kodeks prawa Kanonicznego od 1963 roku zezwala na kremację w obrządku katolickim, a od roku 1997 możliwe jest także odprawianie liturgii pogrzebowej przez kapłana nad urną ze skremowanymi szczątkami zmarłego. Kościół katolicki, zezwala na kremację pod warunkiem pochowania ich w miejscu świętym – czyli na cmentarzu.

Kremacja a inne religie

Kremacja jest akceptowana przez kościoły katolickie, protestanckie oraz Świadków Jehowy. Najczęściej kremacje wykonuje się wśród buddystów. Kremacja natomiast jest zakazana wśród wyznawców prawosławia, ortodoksyjnego judaizmu, mormonów i muzułmanów.

Islam, nie popiera kremacji zwłok, a wręcz zachęca do jak najszybszego pochówku ciała po śmierci. Najczęściej dokonuje się go jeszcze tego samego dnia, najpóźniej w ciągu 24 godzin od zgonu. Kremacja uznawana była za zbezczeszczenie ciała, tak samo jak sekcja zwłok czy ekshumacja. Wyznawcy islamu wierzą, że skoro ktoś umarł, to była to wola Allaha i nie należy wnikać zbytnio w przyczyny, a dusza nie powinna być zbyt długo uwięziona w martwym ciele, gdyż może mieć później poważne problemy z dotarciem do raju.

Wyznawcy buddyzmu uznają różnego rodzaju tradycje pogrzebowe. Ciało po śmierci nie ma według buddystów aż tak wielkiego znaczenia, dlatego dopuszczalne jest zarówno pogrzebanie ciała w całości, jak i jego spalenie. Spopielenie jest wręcz w buddyzmie traktowane jako  unaocznienie przemijalności rzeczy materialnych i nietrwałości egzystencji, a ciało uważane jest jedynie za element dłuższej podróży, jaką odbywa dusza. Proces spalenia ciała uwalnia więc duszę od cielesnych cierpień i ograniczeń.

Hinduizm nie tylko zezwala na kremację, uznaje ją za powszechną formę pochówku. Hindusi także wierzą, że ciało to tylko chwilowy przystanek w dłuższej podróży, a jego spalenie pozwala uwolnić duszę od cierpień i ułatwia jej osiągnięcie pełnego wyzwolenia. Nie stosuje się jednak kremacji w przypadku dzieci do 5. roku życia.

Zauważamy, że różne duże religie światowe w różny sposób zapatrują się na proces kremacji. W polskiej tradycji najczęściej jest to kwestia ostatniej woli zmarłego oraz osobistej decyzji najbliższej rodziny. Z praktycznego punktu widzenia kremacja jest jednak wyborem o wiele bardziej ekologicznym i ekonomicznym niż tradycyjny pochówek.

Kremacja historia

Kremacja jest znana i praktykowana od tysiące lat w pierwotnych religiach, wówczas miała formę formę rytuału. Wówczas tworzono groby popielnicowe. Wiemy także, że Słowianie również mieli podobne tradycje funeralne. Mieli zwyczaj ubierać zmarłych w najpiękniejsze szaty i biżuterię, a następnie zwłoki palone były na świętym stosie i przesypywane do glinianych urn, nazywanych popielnicami. Chrześcijanie z kilku względów początkowo patrzyli na tego typu praktyki z pogardą. Uważało się, że proces kremacji zrywa jedność ciała i duszy, która mieszkała w nim za życia, dlatego było to zakazane. Istotnym argumentem dla wielu chrześcijan był fakt, że Pan Jezus został pochowany a nie skremowany. Wierzono także, że pochówek całego ciała to wyraźny symbol wiary w zmartwychwstanie. Natomiast w przypadkach epidemii, wojny czy klęsk głodowych, które następowały w szybkim tempie i zabierały setki osób zezwalano na palenie zwłok.

Kremacja na świecie. W roku 1878 w Anglii w mieście Woking i w Niemczech w mieście Gotha zbudowano pierwsze krematoria w Europie. W Ameryce pierwsza udokumentowana kremacja miała miejsce w 1792 roku, a w 1876 w pobliżu Waszyngtonu zbudowano pierwsze krematorium. Lata późniejsze przyniosły szybkie rozpowszechnienie tej formy pochówku.

Pierwsze krematorium w Polsce powstało w 1993 roku zlokalizowane w Poznaniu. Tam też została przeprowadzona pierwsza kremacja zwłok. Od momentu jej otwarcia, pochówek w formie kremacji stopniowo stawał się popularny wśród Polaków.